موفقیت را از نزدیک دنبال کنید...

جادوی سپاسگزاری (راندابرن) – تمرین 1

#روز_اول

#نعمت_های_خود_را_بشمارید

“وقتی شروع به شمارش نعمت هایم کردم، تمام زندگی ام متحول شد” (ویلی نلسون)

بی تردید شنیده ای که دیگران از عبارت “نعمت هایت را بشمار” استفاده میکنند. وقتی به چیزهایی می اندیشید که برایشان سپاسگزار هستید، در حقیقت شما در حال شمارش آنها هستید. اما شاید چیزی که متوجهش نشده اید، این باشد که شمارش نعمت ها یکی از قدرتمندترین تمرین هایی است که میتوانید انجام دهید و این کار کل زندگی شما را به طرز اعجاب انگیزی زیر و رو خواهد کرد.

وقتی به خاطر چیزهایی که دارید، جادوی سپاسگزاری را به کار میبرید، مهم نیست چقدر ناچیز باشند؛ بلافاصله میبینید که درحال افزایش هستند. اگر بخاطر پولی که دارید شکرگزار باشید، هرچقدرم که کم باشد، خواهید دید که به طرز معجزه آسایی افزایش می یابد. اگر به خاطر رابطه ای شکرگزار باشید، حتی اگر بی عیب و نقص نباشد، به طرز معجزه آسایی شاهد بهبود آن خواهید بود. اگر بخاطر کاری که دارید، حتی اگر کار رویایی تان نباشد، شکرگزار باشد، همه چیز شروع به تغییر میکند تا از کارتان بیشتر لذت ببرید و تمام فرصت های کاریتان نمایان میشوند.

برعکس، وقتی نعمت هایمان را نشماریم، ممکن است ناخواسته در دام شمارش چیزهای منفی گرفتار شویم. وقتی درباره نداشته هایمان حرف میزنیم، داریم چیز های منفی را می شماریم. وقتی از بقیه انتقاد میکنیم یا از آنها ایراد میگیریم، وقتی از ترافیک، از منتظر ماندن در خیابان، تاخیر ها، دولت، بی پولی یا آب و هوا گله میکنیم، داریم چیزهای منفی را می شماریم. وقتی چیزهای منفی را می شماریم، آنها نیز بیشتر میشوند، اما علاوه بر این، با شمردن هرچیز منفی، نعمت هایی را که در راه بودند، لغو میکنیم. من هردو را امتحان کرده ام و میتوانم به شما اطمینان دهم که شمردن نعمت ها، تنها راه فراوانی آنها در زندگی تان است.

اینکه وقتی دارید نعمت هایتان را میشمارید، چیزی را از قلم بیندازید، بهتر از آن است که بخاطر شمارش مشکلاتتان، نعمت هایتان را از دست بدهید. (مالتبی دی. بابکوک، نویسنده و کشیش)

سعی کنید در اولین فرصت، نعمت هایتان را بشمارید. میتوانید آنها را در دفترچه خود یادداشت کنید و تمام شکرگزاری هایتان را یکجا جمع کنید. امروز صبح، فهرستی ساده از 10 نعمت زندگی تان را بنویسید که برای بهره مندی از آنها شکرگزار هستید. وقتی اینشتین شکرگزاری میکرد، با دقت به “دلیل” شکرگزاری اش می اندیشید. وقتی به دلیل شکرگزاری برای هرچیز، فکر میکنید، شکرگزاری را عمیقتر احساس خواهید کرد. “به یاد داشته باشید که جادوی سپاسگزای، بر مبنای میزان احساس تشکر شما رخ میدهد.” برای هر کدام از موارد لیست خود، دلیلی برای شکرگزاری بنویسید.

 • ایده هایی برای نوشتن فهرستتان در اینجا آورده ایم:
 • بخاطر داشتن نعمتی همچون … واقعا سعادتمندم؛ چون … .
 • بخاطر داشتن … بسیار خوشحال و سپاسگزارم؛ چون … .
 • واقعا بخاطر داشتن … ممنونم؛ چون … .
 • از صمیم قلب بخاطر داشتن … خوشحالم؛ چون … .

پس از آنکه فهرست 10 نعمت را نوشتید، برگردید و هرکدام را یا در ذهن خود و یا با صدای بلند بخوانید. وقتی هریک از نعمت ها را خواندید؛ سه بار ورد جادویی “ممنونم، ممنونم، ممنونم” را بگویید و تا جایی که برایتان امکان دارد برای آن نعمت احساس شکرگزاری کنید.

بگذارید کمی به احساس شکرگزاری تان کمک کنم: میتوانید بابت دنیا، خدا، خیر، زندگی، خویشتن خود یا هر مفهوم دیگری که به سمتش کشیده میشوید، شکرگزار باشید. وقتی شکرگزاری را به سمت کسی یا چیزی سوق می دهید، آن را بیشتر احساس خواهید کرد و جادوی سپاسگزاری تان قدرت بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل است که فرهنگ های بومی و باستانی، از نماد هایی مانند خورشید برای شکرگزاری خود استفاده میکنند.

تمرین شمارش نعمت ها به حدی ساده و در تغییر زندگیتان به حدی قدرتمند است که از شما میخواهم این تمرین را تا 27 روز ادامه دهید و روزانه 10 نعمت به فهرست خود اضافه کنید. شاید در ابتدا، پیدا کردن 10 چیز در روز که بخاطرشان شکرگزار هستید، بنظرتان سخت بیاید. اما هرچه بیشتر درباره اش فکر کنید، بیشتر متوجه می شوید که چقدر چیز برای شکرگزاری دارید. با دقت به زندگی خود نگاه کنید؛ هر روز نعمت های زیادی دریافت کرده اید و هنوز هم میکنید. واقعا چیز های بسیار زیادی هستند که میتوانید به خاطرشان سپاسگزار باشید.

میتوانید به خاطر خانه، خانواده، کار، لباس و غذای خود شکرگزار باشید. میتوانید برای آفتاب، آبی که مینوشید، هوایی که نفس میکشید و بدون آن زنده نمی مانید، شکرگزار باشید. میتوانید بابت درختان، حیوانات، اقیانوس ها، پرندگان، گل ها، گیاهان، آسمان آبی، باران، ستارگان، ماه و زمین زیبایمان شکرگزار باشید. میتوانید بخاطر حواس پنجگانه خود سپاسگزار باشید: چشمانی که با آن میبینید، گوشهایی که با آن میشنوید؛ دهانی که با آن مزه ها را میچشید؛ بینی ای که با آن رایحه ها را استشمام میکنید و پوستی که امکان لمس کردن به شما میدهد.

میتوانید بابت پا هایی که با آنها راه میروید، دستانی که برای انجام کارهایتان از آن استفاده میکیند، صدایی که به شما امکان میدهد احساستان را بیان کنید و با دیگران ارتباط برقرا کنید، شکرگزار باشید. میتوانید بخاطر سیستم ایمنی شگفت انگیز بدنتان که شما را سالم نگه میدارد و تمام اندام هایتان که بدنتان را طوری حفظ میکنند که زنده بمانید، شکرگزار باشید. درباره عظمت ذهن انسان که هیچ رایانه ای در جهان به پایش نمیرسد، چطور؟

اینجا فهرستی از موضوعاتی داریم که حوضه های اصلی را به شما یادآوری میکند که میتوانید دنبال نعمت هایی باشید که بابتشان شکرگزاری کنید. همچنین میتوانید بسته به زمان، هر موضوعی که میخواهید، اضافه کنید.

#موضوعات_شکرگزاری_جادویی

برخی از موضوعات شکرگزاری عبارتند از: جسم و سلامت؛ کار و موفقیت؛ پول؛ روابط؛ دلبستگی ها؛ شادی؛ عشق؛ زندگی؛ طبیعت؛ زمین؛ هوا؛ آب و خورشید؛ کالا ها و خدمات مادی. باید بعد از هربار شمارش نعمت های خود، احساس بهتر و شادتری داشته باشید و اینکه چقدر احساس خوشایندی داشته باشید، به میزان شکرگزار بودنتان مربوط میشود. بعضی روز ها واقعا سریع احساس خوشحالی میکنید و بعضی روز ها هم کمی بیشتر طول میکشد. اما همینطور که هر روز به شمارش نعمت هایتان ادامه میدهید، هر بار متوجه تغییرات بزرگتری خواهید شد و می بینید که نعمت ها به طور سحر آمیزی چند برابر خواهد شد.

تمرین جادویی شماره ی 1: نعمت های خود را بشمارید

 • اول صبح فهرستی ساده از 10 نعمت زندگی تان که به خاطرشان شکرگزار هستید بنویسید
 • دلیل شکرگزاری تان را برای هر نعمت بنویسید
 • یکبار فهرست تان را به صورت ذهنی یا با صدای بلند بخوانید.
 • پس از خواندن هریک از موارد، بگویید: ممنونم، ممنونم، ممنونم و تا جایی که امکان دارد شکرگزار نعمت ها باشید
 • طی  27 روز بعد، سه مرحله اول این تمرین جادویی را هر روز تکرار کنید
 • تمرین جادویی فردا را امروز بخوانید

(ادامه ی این آموزش رو در جلسه ی بعد دنبال کنید؛ لطفا سوالات مربوطه خودتون رو از طریق آی دی زیر با ما در میون بذارید. با تشکر، گروه آموزشی آرزم.)

آی دی پشتیبانی در تلگرام : mahdi_arazm@

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هفده =