موفقیت را از نزدیک دنبال کنید...

جادوی سپاسگزاری (راندابرن) – تمرین 4

جادوی سپاسگزاری

#روز_چهارم

#تندرستی_جادویی

 

«سلامتی بزرگترین ثروت است» (ویرژیل، شاعر روم باستان)

سلامتی گرانبها ترین موهبت در زندگی انسانهاست. با وجود این، بیش از هر چیز، قدر تندرستی است که دانسته نمی شود. برای بسیاری از ما، سلامتی مان تنها زمانی مهم است که آن را از دست می دهیم. آنگاه به این واقعیت پی میبریم که بدون سلامتی، هیچ چیز نداریم.

یک ضرب المثل ایتالیایی هست که حقیقت را درباره ی سلامتی ما میگوید: «کسی که از سلامتی اش لذت میبرد، ثروتمنداست. حتی اگر خودش آن را نداند». درحالی که ما به ندرت به تندرستی خود می اندیشیم و درستی این جمله را در نمی یابیم، مگر آنکه به بیماری هرچند کمی مثل سرماخوردگی، یا آنفولانزا دچار شویم و در بستر بیفتیم. هنگامی که بیمار میشویم هیچ چیز جز بازیابی سلامتی مان، برایمان مهم نیست.

سلامتی هدیه ی زندگیست؛ این چیزی است که به شما داده شده و هر روز به شما داده خواهد شد. علاوه بر هر کاری که برای سلامتی خود انجام می دهیم، باید برای داشتن چنین موهبتی شکرگزار باشیم، تا سلامتی بیشتری به دست آوریم. همواه به یاد داشته باشید: «هرکس که برای سلامتی اش سپاسگزار باشد، به او بیشتر داده خواهد شد و هرکس برای سلامتی اش سپاسگزار نباشد، سلامتی خویش را از دست می دهد».

شاید افرادی را بشناسید که شیوه ی سلامتی را در زندگی برگزیده اند ولی با این حال سلامتی خود را از دست داده اند. شکرگزار بودن در مقابل سلامتی ای که دریافت میکنید لازمه ی سالم زیستن است. وقتی برای سلامتی خود شکرگزاری میکنید، شما نه تنها در حفظ سلامتی کنونی تان می کوشید، بلکه در همان حال نیروی قدرشناسی را به کار می اندازید تا جریان سلامت را به سوی شما هدایت کند.

همچنین درخواهید یافت که وضع سلامتی تان نیز بهتر میشود. درد های کوچک، خالها و لکه های پوستی، به صورتی باورنکردنی ناپدید میشوند و در می یابید که انرژی و شادی و سرحالی و سرزندگیتان به شکل قابل توجه ای افزایش می یابد. آنگونه که در تمرین بعدی خواهید دید، با تمرین روزانه ی قدرشناسی برای سلامتی تان، قدرت بینایی تان بیشتر میشود، شنوایی و تمام احساسات و کارکرد تمامی اعضای بدنتان نیز بهتر خواهد شد و همه ی اینها به گونه ای جادویی به سراغتان می آید.

«شکرگزاری، واکسن است، پادزهر است، ضدعفونی کننده است». (جان هنری جووت)

میزان شکرگزاری شما به خاطر سلامتی، مشخص کننده ی میزان بهبودی است که در سلامتی تان به صورت افزاینده ای دیده خواهد شد و به همان میزان که قدرشناس سلامتی تان نباشید، به همان میزان سلامتی خود را از دست میدهید. زندگی کردن با کاهش سلامتی، یعنی آنکه یارایی، انرژی، توان، سیستم ایمنی و تمام ساختارهای دیگر بدن و ذهنتان تضعیف میشود. قدرشناس سلامتی بودن، به شما یاری میدهد تا به خاطر شکرگزار بودن سلامت بیشتری دریافت کنید و در عین حال، فشار و نگرانی را از بدن و روانتان می زداید.

پژوهش های علمی نشان میدهد که فشار و تنش های جسمی و روانی، عامل اساسی بسیاری از بیماریهاست. همچنین نشان میدهد که افراد قدرشناس، سریعتر شفا می یابند و تقریبا ۷سال بیشتر عمر میکنند. همین حال میتوانی بفهمی که نسبت به تندرستی خویش تا چه اندازه سپاسگزار بوده ای. اگر احساس سنگینی میکنید و در زندگیتان باید زحمت و مرارت زیادی متحمل شوید و یا اینکه احساس جوانتر بودن از سن خود را ندارید، آنگاه زندگی شما با سلامتی کم درگذر است. یکی از مهمترین عوامل از دست دادن این احساس قدرت، به خاطر نبود شکرگزاری است. تمامی اینها باید تغییر یابد و این با استفاده از نیروی قدرشناسی میسر خواهد شد!

تمرین های این بخش، با خواندن پاراگراف هایی درباره ی سلامتی جسمی شروع میشود که در ادامه میآید. پس از خواندن هر خط در مورد بخش های خاصی از بدن، چشمان خود را ببندید و این خط را در ذهن خود تکرار کنید و تاجایی که میتوانید بخاطر آن بخش از بدن شکرگزاری کنید. یادتان باشد وقتی درباره ی دلیل شکرگزاری خود فکر میکنید، این کمکتان میکند احساس شکرگزاری عمیق تری داشته باشید، آن را سریع تر احساس کنید و نتایج شگفت انگیز آن را در بدن خود ببینید.

به پاهای خود بیندیشید. آنها وسیله ی اصلی جابجایی در زندگی شما هستند. به تمام کارهایی فکر کنید که با پاهاتان انجام میدهید: حفظ تعادل، نشستن، برخاستن و ایستادن، رفتن به حمام، رفتن به آشپزخانه برای نوشیدن آب و رفتن به سوی اتومبیلتان. پاهای شما، شما را به سوی مغازه ها، به خیابانها، به فرودگاه و به سوی ساحل می برند. توانایی راه رفتن، به ما آزادی لذت بردن را از زندگی میدهد. پس بگویید: به خاطر پاهایم سپاسگزارم و به راستی از پاهاتان سپاسگزار باشید.

به بازوها و دست هایتان فکر کنید و اینکه در طول روز چند چیز را برمیدارید و توی دستتان نگه میدارید. دستها مهمترین وسیله ی شما در زندگی هستند و آنها در هر روز و بی وقفه مورد استفاده قرار میگیرند. دستها این امکان را به شما میدهند که بنویسید، غذا بخورید، یک تلفن یا ماوس کامپیوتر را بگیرید، لباس بپوشید، اشیا را بردارید و نگهشان دارید و با آنها کارهای مختلف انجام بدهید. بدون استفاده از دست، شما به دیگران وابسته می شوید بنابراین به خاطر دستها، بازوها و انگشتانتان سپاسگزار باشید و بگوئید: ممنوم ممنوم ممنونم!

به حواس پنجگانه شگفت انگیزتان بیندیشید، حس چشایی به شما کمک میکند که در طول روز از خوردن و نوشیدن لذت ببرید. شما تجربه ی از دست دادن این حس را هنگام سرما خوردگی یا بیماری دارید، در چنین حالتی لذت حاصل از خوردن و نوشیدن بر شما حرام میشود. چون دیگر چشیدن مزه ی غذاها و نوشیدنیها برایتان میسر نیست. پس برای داشتن این حس چشایی شگفت انگیز کلمه ی سپاسگزارم را بر زبان بیاورید و بگوئید: ممنوم ممنوم ممنونم!

حس بویایی خود را در نظر بگیرید، این حس به شما کمک میکند تا شمیم خوش زندگی را حس و تجربه کنید: بوی گلها، عطرها و ادکلنها، شام در حال پختن، آتش شعله ور در یک شب زمستانی، هوا در یک روز تابستانی، بوی چمن کوتاه شده و بوی زمین باران خورده. پس به خاطر حس بویایی خارقالعاده تان شکرگذار باشید و بگوئید: ممنوم ممنوم ممنونم!

اگر حس لامسه نداشتید، هیچوقت گرم را از سرد تشخیص نمیدادید، نرم را از تیز، یا سخت را از ظریف. شما هیچگاه نمیتوانستید اشیا را حس کنید و یا به صورت فیزیکی عشق را ابراز و یا دریافت کنید. حس لامسه به شما اجازه میدهد تا کسانی را که دوستشان دارید، در آغوش بگیرید و حس لمس دست دیگران، یک حس ارزشمند در زندگی است. بنابراین برای حس لامسه ی ارزشمندتان بگویید: ممنوم ممنوم ممنونم!

به چشمان معجزه آساتان فکر کنید، که به شما اجازه میدهد تا چهره ی افرادی را ببینید که دوستشان دارید، کتاب و روزنامه و ایمیل بخوانید و به تماشای تلویزیون بنشینید و از دیدن مناظر زیبای طبیعت لذت ببرید و راهتان را در زندگی ببینید. برای مدت یک ساعت، چشم بندی را روی چشمانتان ببندید و سعی کنید کارهایی را انجام دهید که به طور معمول انجام میدادید، در این حالت شما قدر چشمانتان را خواهید دانست. پس به خاطر چشم هایتان که به شما توانایی دیدن میبخشند، بگویید:ممنوم ممنوم ممنونم!

به گوش هایتان بیندیشید، که به شما این توانایی را می بخشند تا صدای خودتان و یا دیگران را بشنوید و به این ترتیب شما میتوانید با دیگران حرف بزنید. بدون گوش و حس شنوایی، شما نمیتوانید از تلفن استفاده کنید و یا به موسیقی، رادیو و صدای عزیزانتان گوش دهید. حتی نمیتوانید به هیچ صدایی در محیط اطرافتان گوش بسپارید. به خاطر گوشهاتان بگویید: ممنوم ممنوم ممنونم!

و بدون کمک ذهن، نمی توانستید هیچ کدام از حواس پنجگانه تان را به کار بگیرید. ذهن شما میلیون ها پیام را فقط در عرض یک ثانیه، میان حواس تان رد و بدل می کند! در واقع ذهن شماست که شما را قادر می کند تا زندگی را احساس و تجربه کنید و هیچ کامپیوتری در جهان نیست که بتواند از عهده ی کار بسیار پیچیده ی ذهن برآید. به خاطر داشتن ذهن زیبا و مغز خویش، صمیمانه شکر کنید و بگوئید: ممنوم ممنوم ممنونم!

به میلیارد ها سلولی فکر کنید که طی 24 ساعت روز و هر هفت روز هفته، بی وقفه برای سلامتی شما، بدن شما و زندگی شما کار می کنند. بگویید: سلولها، از شما سپاسگزارم! به عضوهایی از بدن خود فکر کنید که مدام در کار تصفیه، پاک سازی و نوسازی بدن تان هستند. به این فکر کنید که آنها تمامی این کارها را به طور خودکار انجام می دهند. از آن ها به خاطر کار بی عیب و نقص شان تشکر کنید و بگوئید: ممنوم ممنوم ممنونم! اما معجزه وارتر از هر حس، یا سیستم، یا اندامی در بدن، “قلبتان” است. قلبتان زندگی هر ارگان دیگری را در بدن کنترل میکند و زندگی را در هر اندامی از بدنتان به جریان میاندازد. پس بگویید: قلب سالم و قدرتمند عزیزم، از تو سپاسگزارم.

سپس یک کارت یا کاغذ بردارید، و روی آن با حروف درشت بنویسید: هدیه ی سلامتی مرا زنده نگه داشته است. کارت را امروز با خودتان نگه دارید و جایی بگذاریدش که مطمئن باشید آن را میبینید. اگر میز کار دارید، آن را درست پیش روی خود قرار دهید. اگر راننده هستید آن را داخل ماشین تان بگذارید که بتوانید همواره آن را ببینید، اگر بیشتر وقت ها در خانه هستید، آن را در محل یا جایی بگذارید که وقتی برای شستن دستانتان میروید، ببینیدش یا آن را در نزدیکی تلفنتان بگذارید. به هر حال آن را در محلی قراردهید که همیشه یادداشت هایتان را آنجا میگذارید. امروز، دست کم چهار موقعیت متفاوت، وقتی نوشته را میبینید آن را به آرامی بخوانید و تا آنجا که میتوانید برای هدیه ی سلامتی تان قدرشناس باشید.

قدرشناس بودن به خاطر سلامتی حال حاضرتان، برای حفظ آن بسیار واجب است. همچنین این اطمینان خاطر را به شما میبخشد که روند بهبود در سلامتی با افزایش انرژی و میل و رغبت شما به زندگی ادامه می یابد. اگر شکرگزاری به همراه مراقبت های پزشکی معمولی باشد، شاهد انقلابی در سلامتی خواهیم بود و این بهبود به مانند معجزهایی است که ما پیشتر هرگز ندیده ایم.

تمرین جادویی شماره 4 : تندرستی جادویی

۱- گام های یک تا سه از تمرین شماره ی یک را تکرار کنید، موهبتهای خود را بشمارید: لیستی بنویسید از 10 موهبتی که دارید و بعد از خواندن هر کدام از این موهبت ها علت قدرشناسیتان را نسبت به آن بنویسید و بعد لیست را بازخوانی کنید و برای هر موهبت سه بار بگویید “ممنونم” و احساس قدرشناسی داشته باشید.

۲- روی یک تکه کاغذ یا کارت، این جمله را با خط درشت بنویسید: “هدیه ی سلامتی من را زنده نگه داشته است.”

۳- کارت یا کاغذتان را در جایی بگذارید که امروز بتوانید در ساعت های مختلف آن را ببینید.

۴- در دست کم چهار موقعیت متفاوت، جمله را به آرامی و آرامش بخوانید و تا آنجاکه میتوانید برای هدیه ی ارزشمند سلامتی تان احساس قدرشناسی داشته باشید.

۵- پیش از خوابیدن، سنگ جادویی تان را در دست بگیرید و به خاطر بهترین رویداد آن روزتان، عبارت جادویی “سپاسگذارم” را بر زبان جاری کنید. موفق باشید.

(ادامه ی این آموزش رو در جلسه ی بعد دنبال کنید؛ لطفا سوالات مربوطه خودتون رو از طریق آی دی زیر با ما در میون بذارید. با تشکر، گروه آموزشی آرزم.)

آی دی پشتیبانی در تلگرام : mahdi_arazm@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 2 =