موفقیت را از نزدیک دنبال کنید...

جادوی سپاسگزاری (راندابرن) – تمرین 6

جادوی سپاسگزاری

#روز_ششم

#کار_هایی_مثل_معجزه

«اگر فعالیتی را آغاز می کنی، کاری هنری، ورزشی یا مهارتی، آن را به فراتر از محدوده هایش بکشان. آن را از کرانه هایش فراتر ببر؛ بدین سان، آن را به ساحت جادو برده ای» (تام رابینز)

چگونه اتفاق می افتد که یک نفر در فقر کامل زاده شود، از صفر شروع کند، تحصیلاتی محدود دارد اما به تدریج به مال و مکنتی عظیم می رسد و ثروتمند ترین آدم جهان می شود؟ چگونه است که دو نفر از یک نقطه شروع می کنند، اما یکی از آنها بسیار ثروتمند و دیگری بسیار فقیر می شود؟ چگونه است که یکی از آنها موفق می شود و دیگری، علی رغم تلاش های بسیارش شکست می خورد؟ حلقه ی مفقوده موفقیت، احساس سپاسگزاری و شمارش نعمت هاست.

بر اساس قانون جذب، باید نسبت به داشته های خود شاکر باشی تا بتوانی موفق شوی. بنابراین بدون احساس سپاس و امتنان، هرگز به توفیق عظیم و مستمر نمی رسی. برای آن که بتوانی موفق شوی، بر حرفه ی خود اضافه کنی، فرصت هایی تازه ایجاد کنی، ارتقا پیدا کنی، پول بسازی، ایده هایی تازه کشف کنی، الهام بگیری و قدر و قیمتی بیشتر پیدا کنی، باید بابت کار و حرفه ی خود سپاسگزار باشی. احساس سپاس و قدردانی تو، هرچه ژرف تر و صمیمانه تر باشد، چیزهایی بیشتر می یابی تا برای شکرگزاری بهانه ای بیشتر داشته باشی.

هنگامی که سپاسگزار کار و حرفه ی خود هستی، به طور خودکار، کار تو رونقی بیشتر می گیرد. بدیهی است که اگر کاری پر رونق داشته باشی، پول بیشتری می سازی و موفق تر خواهی شد و اگر سپاسگزار کار و حرفه ی خود نباشی و ناسپاسی پیشه کنی، با کساد و بی رونقی کار و حرفه خود روبرو خواهی شد و احساس شکست خواهی کرد. وقتی احساس شکست کنی، داشته هایت را نیز بر باد می دهی و آنچه داری از کف می رود. اگر سپاسگزار کاری که داری نباشی، هنگام کار کردن، ناشاد هستی و به دلیل ناشادی، برای کار خویش مایه نمی گذاری، تحرک خود را از دست می دهی و سرانجام تنزل می یابی. بدین سان کار خود را هم از دست می دهی.

دقیقا به میزانی که از احساس سپاس و امتنان نسبت به داشته های خود سرشار می شوی، از نعمت ها و موهبت های زندگی نیز بهره مند می شوی. این تو هستی که میزان داشته های خود را تعیین می کنی. به واسطه احساس سپاس و امتنان نسبت به داشته های خویش. اگر صاحب تجارتی هستی، تجارت تو بر اساس احساس سپاس و امتنان تو رونق می یابد و یا کساد می شود. هرچه بیشتر سپاسگزار تجارت، مشتریان و کارمندان خویش باشی، تجارت پرسود تری خواهی داشت. هنگامی که از احساس سپاس و امتنان تهی می شوی و به جای احساس سپاس و امتنان، احساس نگرانی را می نشانی، تجارت تو در سراشیبی و سقوط قرار خواهد گرفت.

اگر صاحب فرزند هستی و کار تو آن است که به خانه و خانواده و فرزندانت برسی، به موهبت هایی فکر کن که هم اکنون در اختیار داری. فرصت طلایی زندگی، یکباره و تکرارناپذیر است. اگر برای موهبت چنین فرصتی سپاسگزار باشی، آنگاه تمامی هستی به کمک تو می آیند و حمایتت می کند. پس لحظه های عمر خود را زیبا و جاودانه خواهی ساخت و سعادتمند خواهی شد. باید شورمندانه کار کنی، تا احساس شوربختی نکنی. باید شادمانه به سر کار خویش بروی. باید سپاسگزار کار خویش باشی. اگر نسبت به کار خود چنین احساسی نداشته باشی، ارتقا پیدا نمی کنی و در نتیجه، هرگز به شغل رویایی خویش نمی رسی. رسیدن به شغل رویایی و مطلوب خویش، مستلزم احساس سپاس و امتنان نسبت به شغلی است که هم اکنون داری.

از امروز به بعد فکر کن که مدیری داری که کار او، آن است که از فکرها و احساسات روزانه تو نسبت به کار و حرفه ات گزارشی تهیه کند. فرض کن به هرکجا که می روی، مدیر تو با یک کاغذ و قلم به دنبالت می آید. هرگاه که چیزی در کار و حرفه خود می یابی که احساس سپاس و شکرگزاری تو را بر می انگیزد، مدیر تو آن را یادداشت می کند. کار تو این است که تا می توانی جنبه های مثبت کار و حرفه ی خویش را در نظر آوری. همان چیزهایی که باعث می شود بابتشان بیشتر سپاسگزار باشی.

در پایان روز، مدیر تو فهرستی از سپاس های تو تهیه کرده است. این فهرست هرچه طولانی تر باشد، مدیر تو می تواند جادویی بیشتر را در زمینه های پول، موفقیت شغلی، فرصت ها، بهره مندی ها و کامیابی ها، به سمت تو بکشاند. درباره تمامی جنبه های ستایش انگیز کار خود فکر کن. در آغاز به این نکته فکر کن که تو اساسا شغلی داری! داشتن شغل، خودش موهبتی است. به این فکر کن که هستند بسیاری که شغلی ندارند و در آرزوی داشتن شغلی هستند. درباره چیزهایی فکر کن که استفاده از آنها باعث می شود در وقت خود صرفه جویی کنی، مانند تلفن، چاپگر، اینترنت و کامپیوتر. درباره همکاران خود فکر کن و دوستی خویش با آنها. به کسانی فکر کن که در کار به تو کمک می کنند تا بتوانی راحت تر کار کنی. درباره جنبه هایی از کار و حرفه ی خویش فکر کن که دوست داری انجامشان بدهی. آنگاه بگو: من بابت کار خویش بسیار سپاسگزارم.

بگذار آن مدیر نامرئی از شکر ها و سپاس های تو فهرستی تهیه کند. احساس سپاس و امتنان تو هرچه صادقانه تر و عمیق تر باشد، این مدیر نامرئی راحت تر و سریع تر می تواند قدرت جادویی سپاس و امتنان را به عرصه ی کار و حرفه تو بکشاند. قدرت جادویی سپاس و امتنان هرچه سریع تر عمل کند، تو زودتر شاهد تحولات شرایط و موقعیت خویش خواهی بود. تحولات اساسی زندگی تو، تصادفی رخ نمی دهند. آن ها نتیجه به کار افتادن قدرت جادویی سپاسگزاری در زندگی تو هستند. اگر تمرین “کار های جادویی” به تعطیلات آخر هفته افتاد و تو سرِ کار نیستی، عیبی ندارد؛ به تمرین روز بعد مراجعه کن و آنگاه برگرد و این تمرین را در اولین روز کاری هفته انجام بده.

تمرین شماره 6: کار هایی مثل معجزه

  • گام های یک تا سه از تمرین شماره ی یک را تکرار کنید، موهبت های خود را بشمارید: لیستی بنویسید از ده موهبتی که دارید و بعد از خواندن هر کدام از این موهبت ها، علت قدرشناسی تان را نسبت به آن بنویسید و بعد لیست را بازخوانی کنید و برای هر موهبت سه بار بگویید “ممنونم” و احساس قدرشناسی داشته باشید.

 

  • امروز موقع کار، تصور کن مدیری نامرئی، دنبال تو راه افتاده است و از شکرگزاری های تو فهرستی تهیه می کند. کار امروز تو آن است که به دنبال چیزهایی بگردی که موجب می شوند تا به خاطر آنها خدا را شکر کنی.

 

  • هربار که چیزی ستایش انگیز را مشاهده می کنی، بگو: من بابت آن بسیار سپاسگزارم. آنگاه سرشار شو از احساس سپاس و امتنان. بگذار این مدیر نامرئی، سپاس و شکرگزاری تو را در فهرست خود لیست کند.

 

  • پیش از خوابیدن، سنگ جادویی ات را در دست بگیر و به خاطر بهترین رویداد روز خود، عبارت جادویی “سپاسگزارم” را بر زبان جاری کن.

 

(ادامه ی این آموزش رو در جلسه ی بعد دنبال کنید؛ لطفا سوالات مربوطه خودتون رو از طریق آی دی زیر با ما در میون بذارید. با تشکر، گروه آموزشی آرزم.)

آی دی پشتیبانی در تلگرام : mahdi_arazm@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 17 =